زيان ایران همکاری تجهیزات گمرک ایران اخبار اقتصادی و بازرگانی

زيان: ایران همکاری تجهیزات گمرک ایران اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اجتماعی آنچه بود، آنچه می‌شود , پلاسکو

در طول یک سال گذشته، ساختمان پلاسکو که حالا گودال و نیم‌ساختمانی از آن باقی مانده، نقل گفت‌و‌گوی‌های زیادی بوده هست. مروری بر آنچه طی این مدت بر ماجرای این ساخت

آنچه بود، آنچه می‌شود , پلاسکو

پلاسکو؛ آنچه بود، آنچه می شود

عبارات مهم : ایران

در طول یک سال گذشته، ساختمان پلاسکو که حالا گودال و نیم ساختمانی از آن باقی مانده، نقل گفت و گوی های زیادی بوده هست. مروری بر آنچه طی این مدت بر ماجرای این ساختمان گذشته خالی از لطف نیست.

ساختمان پلاسکو که 54 سال در ضلع شمال شرقی چهارراه استانبول جا خوش کرده بود و در دوره ای مدرن ترین آسمان خراش کشور عزیزمان ایران محسوب می شد، 30 دی ماه سال گذشته آن طور که معاون امنیتی استانداری پایتخت کشور عزیزمان ایران اعلام کرد بر اثر سهل انگاری انسانی در آتش سوخت و در نهایت فروریخت.

آنچه بود، آنچه می‌شود , پلاسکو

فروریختن پلاسکو در شرایطی که حداقل 560 واحد تجاری در آن فعال بودند به گواه مدیر اتاق اصناف کشور عزیزمان ایران یعنی حداقل هزار و 500 میلیارد تومان خسارت به کسبه. سنگینی بدون کار شدن 3 هزار کارگر که تنها نیمی از آن ها تحت پوشش بیمه بودند و وعده های بی آخر جهت حمایت مالی که دست آخر نتیجه ای جز چک های برگشت خورده نداشت هم دست کمی از آوارهای چند تنی پلاسکو نداشته است.

سال گذشته روزنامه کشور عزیزمان ایران خسارت حاصل از اتفاق پلاسکو را تا 6 هزار میلیارد تومان برآورد کرد ولی مشخص نیست که این رقم تنها مشمول بر ضرر به کسبه است یا خسارت وارده به بنیاد مستضعفان را هم در بر می گیرد. هر چه است از روز اتفاق تا به امروز که یک سال از آن می گذرد و هم چنان بنیاد مستضعفان به عنوان مالک هیچ گاه رقم مشخص خسارت را اعلام نکرده هست. به گفته علیرضا سادات میر مدیر روابط عمومی بیمه کشور عزیزمان ایران هم تخمین میزان خسارت پلاسکو به بنیاد مستضعفان قابل محاسبه نیست آیا که مالک هیچ گاه بنا را بیمه نکرد. البته او در گفت و گو با اعتمادآنلاین از پرداخت بالغ بر 25 میلیارد خسارت به کسبه پلاسکو خبر می دهد.

در طول یک سال گذشته، ساختمان پلاسکو که حالا گودال و نیم‌ساختمانی از آن باقی مانده، نقل گفت‌و‌گوی‌های زیادی بوده هست. مروری بر آنچه طی این مدت بر ماجرای این ساخت

آقای مدیر به وعده خود عمل کرد

آن گونه که کسبه پلاسکو بعد از اتفاق اعلام کردند، بنیاد مستضعفان ماهیانه 7 میلیارد و 200 میلیون تومان اجاره بها از کسبه پلاسکو دریافت می کرد. بدون در نظر گرفتن زیاد کردن اجاره بها از سال گذشته تا به امروز، در یک سال اخیر بنیاد مستضعفان حداقل 86 میلیارد و 400 میلیون تومان از حیث اجاره بها ضرر کرده هست. به این رقم باید خسات از بین رفتن خود ساختمان را اضافه کرد، به نوشته یکی از رسانه ها ارزش ساختمانی پلاسکو بدون احتساب زمین حدود هزار و 300 تا هزار و 500 میلیارد تومان به طور میانگین تخمین زده می شود. تمام این ها در کنار هم و در صورت احتساب زمین پلاسکو به معنی چندین هزار میلیارد خسارت به بنیاد مستضعفان است.

محمد سعیدی کیا مدیر بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به همراه وزیر کشور از محل اتفاق دیدار کرد و وعده ساخت پلاسکو آن هم با کیفیت “بسیار خوب” ظرف دو سال را داد و بعد از آن در جواب این پرسش که آیا این قدر دیر به ویرانه پلاسکو سر زده است بگوید که وجودش چندان آن جا مهم نبود!

او هم چنین وعده داد واگذاری مغازه ها به کسبه را داد و چند ماه بعد پاساژ نور به مغازه داران پلاسکو به صورت موقت تحویل داده شد. در این مدت ولی حرف ها و حدیث ها در مورد آینده گود خیابان جمهوری که حالا اطرافش را گونی های آبی با طرح آتش نشانان پوشانده است اوج گرفت و هر کس از ظن خود یار پلاسکو شد. به طور مثال، احمد دنیامالی مدیر کمیته عمران شورای چهارم شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران یک هفته بعد از اتفاق در جریان دیدار از روند آواربرداری، پیشنهاد داد که درمکان پلاسکو به یاد ١٦ شهید آتش نشان، ایستگاه فرماندهی آتش نشانی ساخته شود ولی گفت که در این مورد زمین پلاسکو باید با بنیاد مستضعفان تهاتر شود. رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث فرهنگی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران هم ساخت «موزه آتش نشانی» را به شهرداری پیشنهاد داد و جهت انجام حمایت های فنی و اداری اعلام آمادگی کرد.

آنچه بود، آنچه می‌شود , پلاسکو

مهدی چمران مدیر شورای شهر وقت ولی صراحتاً اعلام کرد که مدیریت شهری هیچ برنامه ای جهت همکاری در احداث بنای تازه در محل پلاسکو ندارد و مجموعه مربوطه باید در این زمینه پاسخگو باشد. در کنار مسئولان، بعضی از کارشناسان حوزه معماری و شهرسازی بر این عقیده بودند که مرکز پایتخت کشور عزیزمان ایران دیگر گنجایش ساختمان بلند مرتبه را ندارد و حالا که پلاسکو فروریخت چه بهتر که مکان آن به فضایی عمومی تبدیل شود. البته، عده ای دیگر با نگاه واقع بینانه تر که نمی توان از بنیاد مستضعفان توقع داشت تا چشم را بر سود ساخت پلاسکوی تازه ببندد حداقل خواسته خود را ساخت بنای یادبود شهدای آتش نشان در کنار ساختمان تازه اعلام کردند، چنان چه درکنار بنای یادبود برج های دوقلوی اتفاق تروریستی ١١ سپتامبر هم ساختمان بلندی جهت جبران خسارت ساخته شد.

تمام این اظهار نظرها در مورد آینده پلاسکو در حالی مطرح می شد که شورای عالی شهرسازی و معماری در جلسه مورخ 95.12.2 و پیرو وظیفه مصوبه مورخ 95.11.11 خود در خصوص گزارش تکمیلی اتفاق پلاسکو در بند 11 مقرر کرد تا «به منظور ساختن فرهنگ و عبرت آموزی از این اتفاق و پاسداشت خاطره فداکاری شهدای آتشنشان در عین حفظ حقوق مالکان، طراحی و احداث ساختمان جایگزین در محل ساختمان تخریب شده است پلاسکو در قالب یک پروژه خاص از طریق برگزاری مسابقه عمومی معماری با همکاری مالک مجموعه که بنیاد مستضعفان هست، انجام شود.»

در طول یک سال گذشته، ساختمان پلاسکو که حالا گودال و نیم‌ساختمانی از آن باقی مانده، نقل گفت‌و‌گوی‌های زیادی بوده هست. مروری بر آنچه طی این مدت بر ماجرای این ساخت

پلاسکو با پارکینگ اکبر تکمیل می شود

از روزی که محمد علی نجفی بر صندلی بهشت نشست بارها در برابر این پرسش قرار داده شد که شهرداری چه برنامه ای جهت زمین سوخته پلاسکو دارد. شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران در نخستین صحبت های خود در جمع خبرنگاران دغدغه کسبه پلاسکو را مطرح و بر مشورت با بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی تاکید کرد. نتیجه این مشورت ها هم آن طور که مهدی حجت، معاون شهرسازی و معماری شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران خبر داد این است که پلاسکوی تازه در 10 طبقه ساخته شود. البته، آن گونه که حجت اعلام کرد بنیاد مستضعفان در نظر دارد مجتمع تازه را در زمین فعلی پلاسکو به علاوه ساختمان 5 طبقه مجاور و زمین 4 هزار و 200 متری که در حال حاضر به عنوان پارکینگ فعال هست، احداث کند.

آنچه بود، آنچه می‌شود , پلاسکو

در همین رابطه، حسن بیک محمدلو مدیر مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی هم اعلام کرد که درخواست بنیاد مستضعفان از شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران این است که با در نظر داشتن تعهدات و ضوابط جاری، در خصوص تخریب ساختمان ۵ طبقه ضلع شمالی و صدور پروانه ساخت تازه پلاسکو همکاری کند.

وی اعلام کرد که بنیاد مستضعفان عنوان تأمین پارکینگ کافی به صورت یکپارچه و با معماری مناسب در زمین شمالی و جنوبی پلاسکو و زمین موسوم به پارکینگ اکبر که جنب آن ها واقع شده است را به جد پیگیری می کند.

مسئله قلب تاریخی تهران؛ ژاندارک یا پلاسکو

توافق شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران و بنیاد مستضعفان در حالی است که آذر ماه امسال مجتبی درودیان، مدیر اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان پایتخت کشور عزیزمان ایران خبر از اختلاف نظر این دو ارگان در خصوص ساختمان پلاسکو داد به این شکل که شهرداری طرحی را جهت بازسازی ساختمان پلاسکو ارائه کرده تا این ساختمان به صورت قبل ساخته شود، ولی بنیاد مستضعفان به عنوان مالک می خواهد تعداد واحدهای ساختمان پلاسکو را به هزار واحد زیاد کردن دهد ضمن اینکه پول ساخت را از کسبه بگیرد.

به گزارش ایرنا، میثم عیسی پور نایب مدیر شورای ساختمان پلاسکو نیز در آذر ماه امسال اعلام کرد: «درخواست کسبه بر این بود که پلاسکو به شرایط سابق بازگردد و در زمین چهار هزار و 300 مترمربعی خود و با همان تراکم 700 درصد ساخته شود ولی مالک قصد دارد زمین پنج هزار مترمربعی پارکینگ مجاور را به مساحت ساختمان تازه اضافه کند، از سوی دیگر شهرداری تنها با صدور مجوز تراکم 420 درصد موافقت کرده، به این ترتیب بازسازی 17 طبقه گذشته ممکن نخواهد بود و تنها 6 طبقه می تواند ساخته شود.»

در حال حاضر محدوده ساختمان پلاسکو در حریم درجه 2 بافت تاریخی واقع شده است است و به گفته محمد مهدی تندگویان نایب مدیر کمیسیون معماری و شهرسازی شورای چهارم شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران پهنه فعلی محل ساختمان سابق پلاسکو S123 یعنی 6 طبقه هست. البته، مالک می تواند پرونده ساختمان تازه در زمین فعلی پلاسکو را به کمیسیون ماده 5 ببرد تا در آن جا بررسی های مورد نیاز صورت گیرد.

تاکنون خبری از ارجاع پرونده ساختمان پلاسکو به کمیسیون ماده 5 شنیده نشده است با این وجود، معاون معماری و شهرسازی شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران در نشست خبری خود با بیان اینکه شرکت میراث فرهنگی بارها اعلام کرده که پلاسکو در حریم مدرسه ژاندارک هست، گفت: «با این حال شرکت میراث فرهنگی موافقت کرده که با رعایت ضوابط میراثی این ساختمان ساخته شود، هرچند می توانیم بارگذاری را در سمت پلاسکو که نزدیک مدرسه ژاندارک است با طراحی خاصی کم تر کنیم.»

تا این جای کار مسئولان و کارشناسان میراث فرهنگی اعلام کرده اند از برنامه بنیاد مستضعفان جهت ساخت دوباره پلاسکو چندان اطلاع ندارند و باید اعلام شود که تراکم این ساختمان و وسعت آن چقدر خواهد بود و آیا با ضوابط میراثی هماهنگ است یا نه؟ اگرچه از گوشه و کنار اظهاراتی از سوی کارشناسان میراث مبنی بر غیرقانونی بودن ساخت ساختمانی بیش از 4 طبقه در محل پلاسکو شنیده می شود.

واقعیت این است که پلاسکو در 6 طبقه ساخته نمی شود ولی آن گونه که بنیاد مستضعفان و شهرداری توافق کرده اند قرار است ساختمان تازه پلاسکو با نظارت شهرداری بر مبنای طرح تفصیلی و طرح های مندرج در دستوالعمل شهرداری ساخته شود. ضمن اینکه یکی از جدی ترین خواسته های مالک، زیاد کردن ارتفاع بود که در توافق اخیر مالک پذیرفت براساس قوانین شهرداری به جای زیاد کردن ارتفاع، عرض ساختمان توسعه پیدا کند.

پلاسکوی تازه به حریم تاریخی پایتخت کشور عزیزمان ایران پایبند می ماند؟

پلاسکو هر چقدر هم که مدرن در 6 طبقه، 10 طبقه یا 17 طبقه ساخته شود یک چیز مهم کم دارد و آن بنای یادبود، موزه یا نماد آتش نشانانی است که تاوان بی توجهی مالک نسبت به فرسودگی و ناامنی ساختمان را دادند. شاید اگر پلاسکو سال ها قبل ایمن سازی می شد هیچ وقت نامش با جان آدم هایی که جنازه ارزش هم قابل شناسایی نبود، عجین نمی شد.

در هر صورت پلاسکو با چندین هزار میلیارد خسارت جهت کسبه و مالک فروریخت و شاید خوش خیالی باشد که انتظار داشته باشیم بنیاد مستضعفان از سود سرشار این ساختمان چشم پوشی کند و به فکر پلاسکوی تازه نباشد. کسبه ای هم که جهت چند متر مغازه میلیاردها تومان هزینه سرقفلی و اجاره پرداخت کرده اند هم چشم انتظار پلاسکوی تازه هستند تا شاید کسب و کارشان کمی رونق بگیرد. ولی آن چه که در این میان اهمیت دارد این است که آیا مالک که در گذشته به اخطارهای شهرداری جهت ایمن سازی بنا بی توجه بوده هست، این بار به حریم تاریخی پایتخت و رعایت یک سری قوانین منطبق با آن پایبند می ماند یا همان طور که توانست طرح 6 طبقه را به 10 طبقه زیاد کردن دهد، این بار نیز به جای توجه به کالبد شهر تنها منافع اقتصادی خود را در نظر می گیرد؟ جهت پاسخ به این پرسش حداقل باید دو سال و نیم صبر کرد و منتظر افتتاح پلاسکوی تازه ماند.

اعتمادآنلاین

واژه های کلیدی: ایران | پلاسکو | ساختمان | شهرداری | اعلام آمادگی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs