زيان ایران همکاری تجهیزات گمرک ایران اخبار اقتصادی و بازرگانی

زيان: ایران همکاری تجهیزات گمرک ایران اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار بین الملل الحریری استعفا نمی کرد زندانی می شد

سردبیر روزنامه رای الیوم گفت سعد الحریری اگر استعفا نمی کرد در عربستان زندانی می شد.

الحریری استعفا نمی کرد زندانی می شد

الحریری استعفا نمی کرد زندانی می شد

عبارات مهم : ایران

سردبیر روزنامه رای الیوم گفت سعد الحریری اگر استعفا نمی کرد در عربستان زندانی می شد.

به گزارش صدا و سیما، عبد الباری عطوان سردبیر روزنامه اینترنتی رأی الیوم با انتقاد شدید از دو تابعیتی بودن سعد الحریری نخست وزیر مستعفی لبنان گفت قطعا محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعد الحریری را مجبور به استعفا کرد و اگر استعفا نمی کرد زندانی می شد.

الحریری استعفا نمی کرد زندانی می شد

عطوان در گفتگوی تصویری اش که در پایگاه اینترنتی رأی الیوم و یوتیوب منتشر می شود گفت: در این قسمت می خواهم به تحولات عربستان متمرکز شوم.

عربستان جدیدی با معیارهای محمد بن سلمان

عطوان افزود: عربستان با سونامی بسیار بزرگی به نام شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و تدابیر شتابان روبروست. این فرد هر روز ما را با یک تصمیم، غافلگیر می کند. آن عربستانی که می شناختیم شاید جهت هر لحظه آخر یافته هست. الان عربستان جدیدی بر اساس معیارها و نظر ها و رویکردهای شاهزاده محمد بن سلمان در حال شکل گیری است و هر کس با این نظر ها و رویکردها مخالفت کند بدون هیچ رحم و مروتی زندان در انتظارش است این یک حقیقت هست. پیش از این راجع به منازعه جناح ها در داخل خاندان حاکم صحبت می کردیم، الان دیگر منازعه جناح ها در خاندان حاکم وجود ندارد لیکن دیگر جناح هایی وجود ندارد و آنها زندانی شده است اند. ۱۱ شاهزاده از شاهزادگان ارشد بازداشت شده است اند که ولید بن طلال و متعب بن عبد الله مدیر گارد ملی در صدر آنها هستند. بیش از ۲۰ وزیر سابق سعودی در پشت میله های زندان هستند و اعتقاد دارم این رقم به شدت در روزهای آینده زیاد کردن خواهد یافت و این کار با عناوین مختلفی ولی با سرفصل مبارزه با فساد صورت خواهد گرفت.

سردبیر روزنامه رای الیوم گفت سعد الحریری اگر استعفا نمی کرد در عربستان زندانی می شد.

سیطره بر بخش های اقتصادی، امنیتی و نظامی و رسانه ها

وی تاکید کرد، شاهزاده محمد بن سلمان هم اکنون بر بخش های مهم و کلیدی کشور مانند اقتصاد سیطره دارد. بازرگانان ارشد زندانی هستند که فرد برجسته آنان نیز ولید بن طلال است که بیست و شش میلیارد دلار دارایی دارد ولی او احضار شد و از دادگاه روانه زندان شد. محمد بن سلمان بر بخش های امنیتی و نظامی نیز سلطه دارد و شاهزاده محمد بن نایف ولیعهد سابق را بعد از عزلش بازداشت خانگی کرده است و الان متعب بن عبد الله مدیر گارد ملی را بازداشت کرده هست. این چه معنایی دارد؟ گارد ملی ارتش در سایه در عربستان قلمداد می شود و ارتش موازی نیز ارتش سدیری ها یا خاندان حاکم است و مشمول بر قبایل و شاهزادگان به حاشیه رانده شده است در خاندان حاکم بود و همه آنها که با ملک عبد الله بن عبد العزیز ائتلاف کرده بودند در آن حضور داشتند. گام سوم آن است که محمد بن سلمان دستش را کاملا روی رسانه ها گذاشته است و سه نفر از رهبران امپراتوری های رسانه ای مهم را در عربستان دستگیر کرده هست. ولید بن طلال که صاحب روتاناست که یک شرکت بزرگ است بازداشت شده است هست. محمد بن سلمان نگذاشت ولید بن طلال شبکه تلویزیونی العرب را در بحرین و قبرس و قطر راه اندازی کند. ولید بن طلال نماینده خانواده آل فهد در خاندان حاکم بود. صالح کامل و فرزندانش نیز که در صدر مؤسسه آی آر تی هستند نیز بازداشت شده است اند. یعنی رسانه ای خارج از سلطه محمد بن سلطان وجود ندارد، هر کس که مخالفت کند زندان در انتظارش است.

فساد در عربستان

عطوان افزود، از هر شخصی که بیعت نکرده یا در بیعت با محمد بن سلمان تردید کرده است انتقام گرفته می شود. اتهامات نیز آماده است و فساد در صدر این اتهامات قرار دارد. به ندرت در عربستان تاجری پیدا می شود که فساد نداشته باشد. به ندرت در عربستان مؤسسه رسانه ای پیدا می شود که به طور مستقیم یا غیر مستقیم پول نگرفته نباشد. زیاد مناقصه ها فقط بعد از پرداخت رشوه به شاهزادگان و وزیران و مسئولان ارشد واگذار می شوند به همین علت نیز بیش از ۲۰ وزیر سابق زندانی شده است اند. کارها غافلگیر کننده بسیار زیادی پیش رو ست.

الحریری استعفا نمی کرد زندانی می شد

تقلید از چین و روسیه

وی تاکید کرد، محمد بن سلمان پا جای پای جینگ بینگ مدیر جمهور چین گذاشته هست. مدیر جمهور چین چه کرد که چین را نوسازی کرد و باعث شد به یک قدرت بزرگ تبدیل شود؟ او همه فرماندهان نظامی و بازرگانان و رهبران ارشد حزبی را که مخالف وی بودند بازداشت و زندانی کرد و دیدگاهش را اجرا کرد که الان شاهد آن هستیم. ولی این بدان معنا نیست که محمد بن سلمان آنچه را که مدیر جمهور چین محقق کرد در عربستان محقق خواهد کرد. من این را نمی گویم. بن سلمان همچنین خط مشی ولادیمیر پوتین مدیر جمهور روسیه مشت آهنین را در پیش گرفته است.

سردبیر روزنامه رای الیوم گفت سعد الحریری اگر استعفا نمی کرد در عربستان زندانی می شد.

عربستان به دنبال جنگ با حزب الله

عطوان گفت، محمد بن سلمان اهمیتی نمی دهد به او دیکتاتور و مستبد گفته شود. مانند بلدوزر است و در عربستان و منطقه بلوا و جنگ افروزی کرده است و هیچ اهمیتی برایش ندارد و از هیچ چیزی نمی ترسد، نمی دانم آیا اما، شاید دونالد ترامپ مدیر جمهور آمریکا پشت اوست، جای تعجب و تأمل دارد. داماد ترامپ یعنی کوشنر یک هفته پیش از این کارها به عربستان سفر کرد. آیا آمریکا کاملا از این گام ها حمایت کرده است؟ چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آمریکا مشخصا از این کارها چه می خواهد ؟ بازداشت شاهزادگان فاسد همواره جهت کسی که آنان را بازداشت می کرد محبوبیت زیاد مردمی به وجود می آورد. نابودی فساد همواره فریبنده بوده و همواره حمایت مردمی داشته هست. رهبران ماجراجو همواره در تاریخ کارها بسیار قاطعانه ای انجام داده اند و همه مخالفانشان را ریشه کن کرده اند و سپس به خارج پرداخته اند. به نظر من محمد بن سلمان نیز همین کار را می کند. او چند ماه بعد از آنکه پدرش پادشاه عربستان شد جنگ یمن را به راه انداخت و الان به دنبال جنگ افروزی دیگری علیه حزب الله در لبنان و شاید به دنبال جنگ گسترده تری علیه کشور عزیزمان ایران هست. آیا می تواند این جنگ ها را به راه بیاندازد؟

جنگ در یمن در حال آخر سال سومش است بدون آنکه هیچ نتیجه ای داشته باشد و الان محاصره تمام عیاری را بعد از شلیک موشک بالستیک به فرودگاه ملک خالد در ریاض علیه یمن به راه انداخته اند. الان می خواهد جنگ دیگری را در لبنان به راه بیاندازد تا حزب الله و به دنبال آن کشور عزیزمان ایران و چه بسا سوریه و عراق را وارد کند که جنگ طائفه ای بین سنی ها و شیعیان خواهد بود. این متأسفانه طراحی محمد بن سلمان هست. سئوال اینجاست آیا در این جنگ موفق خواهد شد؟ قطعا او حزب الله و کشور عزیزمان ایران را خطر می داند. اینکه یک فروند موشک بالستیک به فرودگاه ملک خالد در قلب شهر ریاض اصابت کند و شوک و لرزه متعددی را به وجود آورد این بی سابقه است و سکوت راجع به آن اگر بخواهد ثبات کشورش را حفظ کند، کار مشکل است ولی شاید موشک های دیگری شلیک شود. این جنگ نیابتی بین کشور عزیزمان ایران و عربستان در یمن است و به جنوب لبنان انتقال یافته خواهد شد.

الحریری استعفا نمی کرد زندانی می شد

استعفا یا زندان

وی افزود، محمد بن سلمان به همان شیوه سعد الحریری را احضار کرد و او را فورا از فرودگاه به استودیوی شبکه العربیه آورد تا بیانیه مکتوبی را بخواند و استعفایش را اعلام کند و این کاملا بی سابقه بود که نخست وزیری از یک کشور دیگر استعفا دهد. نباید او به عنوان نخست وزیر گزینش می شد. کسی که تابعیت کشور دیگری را دارد و منافع و شرکت ها و اموالی در کشور دیگری دارد و سر در فرمان آن کشور دارد نباید نخست وزیر شود. چنین چیزی فقط در لبنان اتفاق می افتاد. به او دستور داده شد این بیانیه را بخواند و به صورت غیر عادی به کشور عزیزمان ایران حمله کرد و ترساندن کرد دست کشور عزیزمان ایران را خواهد برید. حریری نمی تواند دست کشور عزیزمان ایران را قطع کند، او قدرت چنین کاری را ندارد، او قدرت این را ندارد که حتی سر یک پشه را ببرد. این قطعی است که به سعد الحریری دستور داده شده است بود که چنین کاری را بکند و به او گفته شده است بود عربستان را ترک نخواهی کرد مگر اینکه این بیانیه را بخوانی و اگر نخوانی نه تنها عربستان را ترک نخواهی کرد بلکه زندانی خواهی شد و اتهاماتش نیز آماده بود. او اختیار کار خودش را ندارد این یک حقیقت هست. کشور عزیزمان ایران الان یک مانع بزرگ است آیا محمد بن سلمان به تنهایی می تواند با کشور عزیزمان ایران بجنگد؟ به هیچ وجه چنین چیزی ممکن نیست. محمد بن سلمان نمی تواند علیه کشور عزیزمان ایران بدون کمک خارجی جنگ راه بیاندازد. این کمک از کجا خواهد آمد از نظر من از اسرائیل خواهد آمد.

بعید نیست محمد بن سلمان با اسرائیل جهت حمله به حزب الله و کشور عزیزمان ایران و با حمایت ترامپ حمله کند. این جنگ چگونه خواهد بود نمی دانم. می دانیم که جنگ ها چگونه شروع می شود ولی باید یادآور شویم جنگ با یمن بر اساس اینکه یک جنگ راحت است شروع شد ولی سه سال است ادامه یافت، به ما گفته شد بشار اسد طی چند روز یا چند هفته یا نهایتا چند ماه دیگر سقوط خواهد کرد ولی بشار اسد در حکومت هست. گفتند اشغال عراق یک تفریح خواهد بود ولی مقاومت سرسختانه ای شد و داعش آمد. ماجراجویی بزرگ هست. روزهای آینده بسیار آینده ساز هست. صحبت، صحبت جنگ است.

واژه های کلیدی: ایران | استعفا | زندانی | بازداشت | عربستان | عربستانی | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs